Vesivahingosta beach house -vireeseen


Keittiössä oli päässyt tapahtumaan vesivahinko. Laminaattilattialle oli valunut vettä ja laminaatin kuprun jo ihan näki ja vaurio tuli korjata. Koska laminaattilattia meni yhtenäisesti ja kynnyksettömästi keittiön, olohuoneen ja eteisen läpi, oli muutama vaihtoehto kuinka ratkaista ongelma. Joko vaihtaa lattiamateriaali kaikkialta tai sitten ainoastaan keittiön alueelta ja sovittaa materiaali ympäröivään laminaattiin.

Ensin ajattelin ehdottaa koko lattian vaihtoa vaan, suit sait kaikki uusiksi. Mutta koska kyseistä laminaattia ei (tietenkään!) enää valmisteta, olisi uusi lattia ja makuuhuoneissa oleva laminaatti jokatapauksessa sovitettava jotenkin yhteen. Joten lattiamateriaali keittiön alueella saisikin vaihtua laataksi! Eli ei vaihdettu turhanpäiten koko lattiaa vaan rajattiin laatoilla keittiön alue ja katsottiin laattojen väri sopivaksi ympäröivään laminaattiin. Tällä suunnitelmalla edettiin. Ja remontin laajuuden vuoksi tämä on asukkaan kannalta ehdottomasti miellyttävämpi vaihtoehto.

Näkemykseni muutoksista tiivistyi näin: “Merihenkinen unelma, jossa sävymaailman lämpö, mustat efektit ja laadukkaat materiaalit muodostavat upean uniikin helmen asua.” Olin suunnitellut olohuoneen ja makuuhuoneiden ilmeen muutamia vuosia aiemmin ja pidimme mielessä jo silloin syntyneen toiveen tyylikkäästä beach house -vibasta nytkin.

Kosteusvahinko näkyy hiukan lattiassa.
Kuivattelua. Ympyröity tummennus on kosteutta.
Suunnitelma lähti pyörimään, kun löytyi uskomattoman upeat laatat välitilaan ja lattiaan ABL-laatoilta.
Omega-keittiöiden piirtämä saareke suunnittelupöydällä.
Remontti käynnistyy ja uniikit laatat saapuvat. Pyörittelimme kuvioiden jatkumot kauniisti remppamiehen ja asukkaan kanssa yhdessä.
Samoin lattialaatat olivat aivan uniikkeja, joten nekin aseteltiin huolella toisiinsa sopiviksi.
Tässä vanha keittiö lähtökohdaksi.
Tässä uusi keittiö, jossa meri ja hiekka -viba ilmentyy.
Vanha saareke tummilla ovilla.
Uusi raikkaus ja myös toiminnallisempi ratkaisu. Nyt saarekkeen molemmin puolin voi istua, kun polvet mahtuvat syvennykseen.
Ah tätä raikkautta, kauneutta ja harmoniaa!
Keittiön kaappien rungot voitiin säästää, vain ovet, taso, allas ja hana vaihdettiin uusiin. 
Koko lattian vaihdon sijaan uusittiin vain keittiön alueen lattia.
Upeasti yhteen sopivat Ivory-laatat ja olemassa oleva laminaatti ja lista välissä.
Saareke istuu nätisti laatoilla.
Komposiittitasossa näkyy kivasti hiekanjyväsiä. Kaapienovien vetimet ovat samansävyisiä ovien kanssa. Yhdistelmästä tulee kiinnostava nude-look.
Musta hana ja allas tuovat kontrastia.
Hanan päästä saa napattua ja ruiskuteltua altaan joka kulman puhtaaksi.
Fanitan tätä tarkkaa saumaustyötä.
Asukas toivoi tyylikästä beach-lookkia, ja tässäpä näkyy kuinka hykerryttävästi välitilan laatat ja eteisen seinällä oleva merimaiseman kuva luovat tunnelmaa!
Saarekkeen taso jatkuu vesiputoustyyliin. Kun hommat menee jiiriin, niin lopputulos näyttää tältä!
Annan kymmenen pistettä tälle herkulle!

Kiitos asukkaalle luottamuksesta, kiitos Omega-keittiöt mainiosta yhteistyöstä, kiitos huolellisesta työstä remppamiehelle ja ABL-laatat herkullisen kauniista laatoista <3

Onko sinulla kodin tunnelmassa tukos tai jonkun vahingon jäljiltä korjattavaa?
Laita viestiä niin autan kodin muutoksen suunnittelussa! Luodaan levollisuuden lumo, se on mahdollista <3


Vastaa

fiSuomi