Asunnossa on lähestulkoon kaikki rakenteelliset osiot ja palaset kohdillaan. Viimeistä putkimiehen piipahdusta vaille on remontin osuus asunnosta tehty, jäljellä varsinaiset sisustusratkaisut huonekaluineen. Tarkoituksena on tehdä puusta itse mahdollisimman paljon. Puu on kiehtova.
Siispä muiden mukana eurolavoja hyödyntämään. Tähän trendiin on helppo lähteä mukaan, sillä lopputulos on ilmainen, kestävä, “helppo” kantaa neljässä osassa kotiin sisälle ja väritys vallan helppo valita. Meillä se on valkoinen, sillä kaikki maalattavat puujutut tulevat olemaan linjansa pitäen valkoisia.
Kesäpäivä, vanhempien piha, maali, pensseli ja tela, näillä se alkaa. Vinkkinä muuten samaan hommaan ryhtyville: pelkkä pensseli ei riitä, pitää olla tela, jottei päivä käänny yöksi.Teen kaiken itse.Tiukkaa touhua. Hiomisen jälkeen maalataan lavat kahteen kertaan.Lavat kannettu sisälle, nyt ne kannattaa talloittaa huopapaloilla, jottei uuteen lattiaan hiissaannu naarmuja.Näin asetellaan kaksi vierekkäin……ja kaksi peräkkäin.Extrapatjat käyttöön siihen asti, että saamme hommattua runkopatjat. Sängyllä on tällainen matala futooon-look.Tom of Finland köllöttämään peitoksi.Sängynreunassa sopivat aukot vaikka kirjalle.Nyt tarvitsee enää suunnitella puusta tai valokuvasta tai niiden yhdistelmästä hieno sängynpääty. Siihen asti sängynpäätynä toimii vaikkapa hämmentynyt lapsi.